Könyvadatok
A(H1N1)-influenza - Betegség vagy védőoltás?
puhafedelű, ragasztókötött
Szerző(k): Dr. Mészner Zsófia, Dr. Réthy Lajos Attila
Szakmai lektor: Prof. Dr. Budai József
Felelős szerkesztő: Dr. Böszörményi Nagy Klára
Tördelés, tipográfia: Sárközy Andrea
Borítóterv, grafika: Németh János
Terjesztés: Végh Rita
Nyomda és kötészet: AduPrint Kft.
Ár: 600 Ft
Tulajdonságai
Terjedelem: 88 oldal
Kiadó: SpringMed Kiadó Kft.
Megjelenés időpontja: 2009. augusztus 11.
Nyelvezet: Magyar
ISBN: 978-963-9914-45-2
ISSN: 1786-5670
Leírás
Az egész Európát megosztó viták közben – az A(H1N1)-vírus kiváltotta világjárvány halad a maga útján. Teljesen új vírus okozza a világjárványt, így általános a védettség hiánya. Az új vírus jóval gyorsabban terjed és agresszívebb, mint a megszokott szezonális influenzavírusok. Az eredmény: gyorsabban kialakuló és komolyabb szervi megbetegedések, jóval több szövődmény és haláleset, elsősorban a fiatalabbak között. WHO-statisztikák szerint minden ezredik megbetegedett ember potenciálisan halálos áldozata lehet a pandémiának. Tény, hogy az A(H1N1)-világjárványban 2009 nyara óta a világon eddig meghalt közel tízezer beteg nagy része nem volt beoltva az A(H1N1)-vírusfertőzés ellen, vagy ha kaptak esetleg védőoltást, akkor is már későn. Magyarország mind az oltóanyagellátottságot, mind az oltóanyag minőségét tekintve kedvező helyzetben van, miközben az utóbbi hetekben drámaian megnőtt az igazoltan A(H1N1)-fertőzésben meghaltak aránya Európában is.
Kik a legveszélyeztetettebbek? Kiknek ajánlott a védőoltás? Mik a jelenleg hozzáférhető oltóanyag jellemzői? Van-e a védőoltásnak ellenjavallata? A védőoltással kapcsolatos ellentmondó információk halmazában igyekszik tényszerű és naprakész információkkal eligazítást nyújtani, kételyeket oszlatni a szerzőpáros, akik a védőoltási kérdések és az immunológia közismert szakértői.
A kiadvány végén szereplő melléklet tartalmazza az oltópontok és a klinikai védőoltási tanácsadók elérhetőségeit is.
Paraméterek
Tartalom | Bevezetés Világjárványok (pandémiák) és szezonális járványok Hogyan keletkeznek a pandémiás (világjárványt okozó) vírusok? A járvány terjedése, lefolyása Az új pandémiás – A(H1N1) – vírus Az A(H1N1)-vírusfertőzés veszélyei Kik a veszélyeztetett, fokozott kockázatnak kitett csoportok? Kik részesülhetnek ingyenes védőoltásban? Az influenza szövődményei és a megelőzés esélyei Pusztító citokinvihar, a túl erős immunválasz nem kívánt velejárója… A vitaminok sem segítenek? Influenza elleni oltóanyagok Az influenzavakcinák összetétele A magyar pandémiás vakcina Hogyan védenek az influenzavakcinák? Miben különböznek egymástól az influenzavakcinák? Influenzaoltási kampány 2009/2010-ben, oltópontok Magyarországon Milyen oltási reakciók, mellékhatások léphetnek fel? Gyakran ismétlődő kérdések a magyar pandémiás vakcináról Túlterheli-e az oltás az immunrendszert? Okozhat-e autoimmun betegségeket az immunizálás? Milyen mértékű a védettség oltás után? Jobb a fertőzéseken természetes úton átesni? A szezonális és a pandémiás oltás adása egy időben vagy eltolva történjen? Ráoltás, vagyis lappangási időben adott oltás kérdése Műtétek és A(H1N1)-oltás A magyar oltóanyag alkotóelemei Ovalbumin és más tojás eredetű maradék anyagok Alumínium-foszfát Tiomerzál és higany Formaldehid Antibiotikumok Záró gondolat az allergiákkal kapcsolatban A védekezés egyéb lehetőségei az influenza ellen Az influenza elleni oltások ellenjavallatai A határon túliak oltása Vírusellenes kezelés kialakult H1N1-influenza esetén Magánügy-e a védőoltás? Összefoglalás Szerzői nyilatkozat Influenzaoltási szótár Ajánlott irodalom, hasznos címek, linkek Magyar nyelvű hasznos linkek a weben Nemzetközi szervezetek az influenzáról (angolul) További ajánlott irodalom Oltópontok Magyarországon Klinikai védőoltási tanácsadók A SpringMed Kiadó kiadványai A SpringMed Kiadó kiadványainak elérhetősége |